Cholesterol

Jak zwiększyć poziom DOBREGO cholesterolu ?

Posted on: Sierpień 23, 2009

Mimo iż od wielu lat wiadomo, że wysoki poziom cholesterolu HDL ( „dobrego” cholesterolu) w pewnym stopniu chroni przed chorobami serca, prawie całą uwagę skupiano na „wojnie z cholesterolem”, czyli na obniżaniu cholesterolu całkowitego oraz LDL („złego” cholesterolu).
W ostatnich latach niski poziom cholesterolu HDL został uznany niezależnym czynnikiem ryzyka chorób serca. Oznacza to, że nawet, jeśli poziom cholesterolu całkowitego oraz LDL są w normie, ludzie z obniżonym poziomem HDL mają podwyższone ryzyko wczesnego wystąpienia choroby wieńcowej. (Normalny poziom HDL to przynajmniej 35–40 mg/DL.)

Dlaczego cholesterol HDL ma działanie ochronne? Wygląda na to, że to nie cholesterol sam w sobie jest dobry, ale chodzi o przenośnik. Cząsteczka HDL jest kompleksem złożonym z białek, lipidów i cholesterolu. Cząsteczki HDL oczyszczają ściany naczyń krwionośnych z nadmiaru cholesterolu. W takim przypadku cholesterol przenoszony przez HDL (czyli tzw. „dobry” cholesterol HDL) w rzeczywistości jest „złym” cholesterolem, który został usunięty z naczyń krwionośnych i jest transportowany do wątroby w celu dalszej obróbki.

Mimo iż powszechnie wiadomo, że niski poziom HDL jest niekorzystny dla zdrowia, lekarze wciąż mają skłonność do podkreślania, że należy obniżać „zły” cholesterol, a pomijają fakt, że należy również podwyższać „dobry” cholesterol. Podejście takie jest bardzo szkodliwe, gdyż wiele osób, które mają normalny lub bliski normie poziom cholesterolu całkowitego mają niski poziom HDL i dlatego są zagrożeni ryzykiem chorób serca.

Zobacz: Jakich leków używa się w terapii cholesterolu i trójglicerydów?

Reklamy

1 Response to "Jak zwiększyć poziom DOBREGO cholesterolu ?"

[…] Strona główna Jak zwiększyć poziom DOBREGO cholesterolu ? […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: